Polskie kluby piłki ręcznej kobiet

Najwyższa klasa rozgrywkowa PGNIG Superliga piłki ręcznej kobiet liczy sobie zaledwie osiem zespołów. Decyzję o utworzeniu ligi podjęto w 1955 roku i począwszy od sezonu 1956/57 rozgrywano mecze w systemie ligowym na zamkniętych halach sportowych. W latach 1953-1963 rozgrywano dziesięć edycji mistrzostw Polski na halach otwartych. Najwięcej mistrzowskich sukcesów w tamtych czasach odnosili Cracovia, Odra Opole i Górnik Świętochłowice. W kolejnych latach to trofeum wygrywało Ruch Chorzów, AZS Wrocław i Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Nowym mistrzem Polski w trwającym sezonie 2021/2022 została drużyna MKS Metraco Zagłębie Lubin która z dorobkiem sześćdziesięciu pięciu punktów, pewnie prowadzili w swojej ligowej tabeli. Trenerem jest Bożena Karkut, była utalentowana zawodniczka wielu polskich klubów. Ostatnim razem ta drużyna zdobyła ten tytuł, dokładnie dziesięć lat temu. Jedyną zawodniczką, która była w kadrze tamtego zespołu, toteż pamięta ten sukces jest bramkarka Monika Maliczkiewicz. Przez ostatnie lata drużyna z Dolnego Śląska aż siedmiokrotnie zdobywała tytuł wicemistrzyni Polski, jest również sześciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski. Mimo tak licznych sukcesów na arenie krajowej, nigdy nie udało im się osiągnąć korzystnych wyników w europejskich pucharach, pomimo faktu że w tej drużynie znajduje się wiele uznanych zawodniczek z wielu różnych krajów europejskich. W sezonie 2011/12 Zagłębie mierzyło się w turnieju kwalifikacyjnym do europejskiej Ligi Mistrzyń, lecz przegrało z niemieckim Buxtehuder SV 26:27 i wygrało z portugalskim Gil Eanos-Lagos 40:25, jednak nie uzyskały awansu do dalszej fazy rozgrywek. Oprócz Maliczkiewicz w barwach tej drużyny może oglądać wiele uzdolnionych zawodniczek, między innymi na pozycji obrotowej Joannę Drabik, skrzydłową Adriannę Górną i Kingę Grzyb, oraz rozgrywającą Patricio Machado- Matieli oraz Karolinę Kochaniak.

Drugim najbardziej utytułowanym klubem jest MKS Perła Lublin, który dwudziestokrotnie był mistrzem naszego kraju, a także jest jedenastokrotnym zdobywcą Pucharu Polski. W przeciwieństwie do zespołu z Dolnego Śląska odnosił dużo większe sukcesy w Europie, będąc zwycięzcą Pucharu EHF w sezonie 2000/01, pokonując w meczu finałowym chorwacki zespół Podravka Kropivnica. Są również dwukrotnym ćwierćfinalistą Ligi Mistrzyń w sezonie 1999/2000 i 2001/2002. Przez długi czas dzieliły i rządziły w lidze. Obecnie, w barwach tej drużyny występuje wiele utalentowanych zawodniczek, między innymi bramkarka reprezentacji Polski Weronika Gawlik, rozgrywająca Kinga Achruk, skrzydłowa Patrycja Królikowska, oraz obrotowa Joanna Szarawaga. Trenerem zespołu z Lublina jest Kim Rasmussen, były selekcjoner reprezentacji Polski kobiet w latach 2010-2016.

Innymi drużynami, które w ostatnim czasie zdobywały srebrne i/lub brązowe medale mistrzostw Polski kobiet są między innymi: KPR Gminy Kobierzyce, Energa AZS Koszalin, Piotrcovia Piotrków Trybunalski, Sośnica Gliwice, Start Elbląg, Pogoń Szczecin, AZS Gdańsk, oraz Vistal SPR Gdynia.