Najpopularniejsi polscy zawodnicy

Piłka ręczna jest po piłce nożnej i siatkówce trzecim pod względem popularności letnim sportem drużynowym w naszym kraju, gdzie jej liczba sympatyków stale rośnie. Największe sukcesy reprezentacja Polski w tej dyscyplinie odnosiła przede wszystkim w latach 2007-2013. Wtedy to drużyna pod wodzą Bogdana Wenty odnosiła największe sukcesy i do jej najbardziej popularnych i zarazem wyróżniających się zawodników w meczach międzypaństwowych należeli między innymi: bramkarz Sławomir Szmal, skrzydłowy Mariusz Jurasik, rozgrywający Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski oraz Michał Jurecki, oraz obrotowy Bartosz Jurecki i Artur Siódmiak. Godny podkreślenia jest fakt, że duża część tamtej reprezentacji grała w klubach niemieckich, co znacząco podkreślało kolektyw i wartość tamtej kadry, co przekładało się na jej dobre wyniki na arenie międzynarodowej. Rekordzistą pod względem występów w biało-czerwonej reprezentacji z liczbą dwustu dziewięćdziesięciu ośmiu rozegranych spotkań jest wcześniej wspomniany legendarny bramkarz, Sławomir Szmal.

Obecnie, o sile polskiej piłki ręcznej decydują w głównej mierze zespoły klubowe, przede wszystkim triumfator Ligi Mistrzów piłki ręcznej mężczyzn w sezonie 2015/16, VIVE Kielce, oraz wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski Orlen Wisła Płock, złożone z obcokrajowców, dla których rozgrywki w polskiej lidze są tylko pewnym, najczęściej krótkotrwałym przystankiem w dalszej karierze, blokując tym szanse na rozwój i podniesienie umiejętności dla młodych zawodników, będących wychowankami danego zespołu, którzy w założeniu mają przynieść konkretne korzyści finansowe i być nie tylko podporą danego zespołu, ale być może w przyszłości także narodowej reprezentacji. Przykładem takiego zawodnika może być choćby Michał Olejniczak z VIVE, który pomimo całkiem niezłych statystyk własnych w tym sezonie, musi ustąpić miejsca w składzie dla tych lepiej opłacanych przez klub zawodników z innych krajów jak Daniel Dujszebajev czy Branko Vujović, którzy są gwiazdami zespołu, ale z pewnością nie zamierzają zagrzać miejsca w Polsce zbyt długo. Wśród Polaków w zespole VIVE najlepsze statystyki mają młodzi reprezentanci Polski, Arkadiusz Moryto, oraz Szymon Sićko. Są też tacy jak Oliwier Kamiński z ORLEN Wisły Płock który w ogóle jeszcze nie zagrał choćby ani minuty w barwach swojego zespołu, gdyż musi ustąpić miejsca w składzie między innymi dla Hiszpana Alvaro Ruiza, który pod względem statystyk jest dopiero jedenasty w klasyfikacji klubowej. Na pierwszych dwóch miejscach znajdują się uznani reprezentanci Polski, Michał Daszek oraz Przemysław Krajewski.

Oprócz wspomnianej czwórki o sile kadry narodowej dowodzonej przez Patryka Rombela decydują głównie polscy zawodnicy ligowi, a także rozsiani po wielu krajach Europy południowej i zachodniej. Począwszy od bramkarza grającego na Węgrzech, Piotra Wyszomirskiego, poprzez obrotowego z Macedonii, Patryka Walczaka oraz obrotowego grającego na co dzień w Niemczech, Macieja Gębale oraz grającego na tej samej pozycji we Francji, Kamila Syprzaka, oraz rozgrywającego z Niemiec, Piotra Chrapkowskiego.