Najlepsze kluby polskiej piłki ręcznej mężczyzn

Wśród najlepszych polskich klubów piłki ręcznej mężczyzn, można wyróżnić przede wszystkim drużynę Vive Kielce, która siedemnastokrotnie sięgała po tytuł mistrza Polski. Ponadto, ten zespół szesnastokrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski, a jej największym sukcesem na arenie międzynarodowej było zwycięstwo w rozgrywkach europejskich Ligi Mistrzów mężczyzn w sezonie 2015/2016. W pokonanym polu w tamtym sezonie zostawili w fazie grupowej między innymi niemieckie Rhein- Neckar Loewen, francuskie Montpelier Handball oraz macedońskie Wardar Skopje. Następnie, w 1/8 finału białoruskie HC Meszkow Brześć 65:58, potem w ćwierćfinale niemieckie SG Flensburg- Handewitt 57:56, a później w półfinale francuskie Paris Saint Germain 28:26, ostatecznie w wielkim finale zwyciężyli nad węgierskim Telekom Veszprem 39:38. Najlepszym zawodnikiem tamtej ekipy został bezapelacyjnie lewy rozgrywający Michał Jurecki, który zdobył na tym turnieju 97 bramek.

Po tym wielkim sukcesie, drużyna z Kielc została automatycznie zakwalifikowana do IHF Super Globe, gdzie po raz kolejny dokonała niemałego osiągnięcia, zdobywając trzecie miejsce na tym turnieju, ustępując jedynie wspomnianemu francuskiemu PSG, oraz niemieckiemu Fuchse Berlin, wygrywając w meczu o brąz z katarskim Al-Sadd SC. Ostatni wielki sukces w europejskich pucharach zawodnicy VIVE odnieśli w 2019 roku. Cały turniej wygrał Wardar Skopje pokonując w meczu finałowym Telekom Veszprem 27:24, a kieleccy zawodnicy zajęli czwarte miejsce, przegrywając w decydującym spotkaniu o brązowy medal z hiszpańską drużyną, FC Barcelona 35:40. W tamtym spotkaniu najwięcej bramek po kieleckiej stronie rzucił prawoskrzydłowy reprezentant Polski, Arkadiusz Moryto, natomiast najlepszym strzelcem całych rozgrywek został również zawodnik polskiego zespołu, Hiszpan pochodzenia rosyjsko-kirgiskiego, Alex Dujszebajew, który rzucił 99 bramek. Do jedenastki rozgrywek z kieleckiego zespołu wybrano z kolei hiszpańskiego obrotowego, Juana Aguinagalde.

Drugim najbardziej utytułowanym zespołem piłki ręcznej w Polsce jest Orlen Wisła Płock, siedmiokrotny mistrz Polski oraz dziesięciokrotny zdobywca Pucharu Polski, a także siedmiokrotny uczestnik Ligi Mistrzów. W przeciwieństwie do kieleckiego zespołu, drużyna z Płocka nie odnosi tak spektakularnych sukcesów na arenie międzynarodowej, gdzie do największych osiągnięć można zaliczyć awans do najlepszej szesnastki LM, w latach 2012, 2014-2016 i 2019-2020. Ostatnie mistrzostwo Polski zawodnicy z Mazowsza zdobyli w 2011 roku, a następnie przez dziewięć lat z rzędu zdobywali tytuł wicemistrzów Polski. W obecnym sezonie również zapowiada się na ten sam rozwój wypadków, gdyż mają sześć punktów straty do VIVE i pięć punktów przewagi nad trzecią w tabeli drużyną Azoty- Puławy. Do największych gwiazd tego zespołu można zaliczyć trzech reprezentantów Polski: bramkarza Adama Morawskiego, skrzydłowego Michała Daszka, oraz skrzydłowego Przemysława Krajewskiego. Trenerem od 2018 roku jest Hiszpan, Xavier Sabate.