Najbardziej znani zagraniczni zawodnicy piłki ręcznej

Piłka ręczna jest jedną z najpopularniejszych gier zespołowych na świecie. Od blisko 50 lat znajduje się w gronie dyscyplin olimpijskich, wzbudzając mnóstwo emocji u fanów na całym świecie. W historii tego sportu zapisało się wiele wspaniałych sportowców. Kim są najbardziej znani zagraniczni zawodnicy piłki ręcznej?

Niklas Landin
Niklas Landin jest duńskim piłkarzem ręcznym występującym na pozycji bramkarza. Ten mierzący 2 metry zawodnik swoją karierę rozpoczynał w klubie GOG Svendborg. Po czterech latach gry w macierzystym zespole przeniósł się do Bjerringbro-Silkeborga, a następnie niemieckiego Rhein-Neckar Löwen. Od 2015 roku występuje w barwach jednego z najbardziej utytułowanych klubów na świecie – THW Kiel. Niklas Landin od 2008 roku reprezentuje barwy narodowe Danii, z którą zdobył już dwukrotnie Mistrzostwo świata, złoty medal Igrzysk olimpijskich oraz Mistrzostwo Europy. Został wybierany najlepszym bramkarzem Mundialu w roku 2013 i 2019, a także najlepszym bramkarzem Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Europy (odpowiednio w 2016 i 2014 roku).

Domagoj Duvnjak
Ten chorwacki piłkarz grający na pozycji rozgrywającego, przez większość czasu swojej kariery zawodowej był związany z dwoma słynnymi niemieckimi klubami – HSV Hamburg i THW Kiel. Jest dwukrotnym zdobywcą Ligi Mistrzów, dwukrotnym mistrzem oraz czterokrotnym wicemistrzem Niemiec. Od lat stanowi jeden z filarów drużyny narodowej Chorwacji. Przez specjalistów określany jest jako jeden z najbardziej błyskotliwych i nietuzinkowych zawodników w historii piłki ręcznej, którego styl od lat elektryzuje kibiców na całym świecie.

Mikkel Hansen
Mikkel Hansen to kolejny reprezentant Danii, który zaliczany jest do grona najlepszych aktywnych piłkarzy ręcznych. W swojej karierze występował w najbardziej utytułowanych klubach Europy, takich jak FC Barcelona i Paris Saint-Germain. Jest złotym medalistą Igrzysk olimpijskich z 2016 roku, dwukrotnym zdobywcą Mistrzostwa świata oraz Mistrzem Europy. Mikkel Hansen słynie z silnego i precyzyjnego rzutu, który niejednokrotnie decydował o końcowym wyniku w decydujących momentach meczów.

Ludovic Fabregas
Ten obecnie najlepszy obrotowy świata przez większość swojej kariery był związany z dwoma klubami, francuskim Montpellier i FC Barceloną, a w drużynie ze stolicy Katalonii występuje do dziś. Ludovic Fabregas jest Mistrzem świata z 2017 roku i brązowym medalistą z 2019 roku. Warunki fizyczne i siła Francuza sprawia, że jest on jednym z najtrudniejszych do upilnowania zawodników w okolicy pola bramkowego przeciwników.

Nikola Karabatić
Nikola Karabatić to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii dyscypliny. Najczęściej występuje na pozycji rozgrywającego. W swojej karierze reprezentował barwy takich klubów jak Paris Saint-Germain, FC Barcelona, Montpellier oraz THW Kiel. Nikola Karabatić jest autorem ponad 1000 bramek w barwach reprezentacji Francji, a z kadrą narodową zdobył większość możliwych do zdobycia trofeów. Przez wielu jest uważany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy ręcznych w historii.