Gdzie zacząć grać w piłkę ręczną?

Szlifowanie formy i kształtowanie samego siebie jest ważne w każdym sporcie od najmłodszych lat. Często charakter, niezłomność i chęć doskonałości czyniły ze zwykłych chłopców, którzy marzyli o grze na najlepszych stadionach czy halach sportowych. Jednak jaką drogę powinno przejść dziecko, by stać się jednym z najlepszych w piłce ręcznej? Co dla przyszłego zawodnika będzie miało większą korzyść szkoła sportowa czy klub? Gdzie nasza pociecha ma spróbować swoich sił w szczypiorniaku? Za chwilę postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie, które w istocie wcale nie jest aż takie trudne.

Ludzie są wzrokowcami i zapewne nie jeden z nas oglądając emocjonujące spotkania reprezentacji Polski w piłce ręcznej na Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Świata marzył, żeby znaleźć się na miejscu Sławomira Szmala, Bartosza Bieleckiego czy Bartłomieja Jaszki. Kiedyś nie było szkół sportowych, a treningi w klubach obywały się dwa, trzy razy w tygodniu, więc swoje umiejętności najlepsi szczypiorniści szlifować sami na podwórku wśród kolegów. Teraz sprawy mają się znacznie lepiej, dzięki profesjonalizacji piłki ręcznej w naszym kraju. Chcąc zacząć uprawiać ten sport lub nakierować dziecko, najlepszym sposobem będzie na początek zwykła lekcja wychowania fizyczne w szkole, w której w ramach zajęć są przewidziane godziny właśnie dla piłki ręcznej. Już tam możemy się przekonać czy nasze dziecko złapie zajawkę na ten sport i będzie chciało zacząć go regularnie uprawiać.

Jeśli tak, to kolejnym krokiem powinno być zapisanie dziecka do pobliskiego klubu, w którym pod okiem już bardziej wyspecjalizowanych trenerów w tej dziedzinie będzie podnosić swoje umiejętności i tam tak naprawdę będzie można ocenić potencjał dziecka, jego zaangażowanie i ostatecznie czy ten sport po wielu godzinach ciężkich treningów wciąż będzie mu sprawiał radość. Jeśli nie to pewnie jego przygoda ze szczypiorniakiem się zakończy, ale na pewno nauczy się systematyczności, punktualności i jego zdrowie i forma fizyczna będą na wyższym poziomie. Jednak, gdy ten zapał i chęć przy nim pozostaną, to kolejnym krokiem powinna być próba dostania się do szkoły sportowej o profilu piłki ręcznej. Jeżeli przejdzie je pomyślnie, to zacznie dzień w dzień żyć piłką ręczną, trenować przynajmniej dwa razy dziennie oraz łączyć rozwój sportowy z rozwojem intelektualnym w szkole.

Najlepsze klubu w Polsce zdecydowały się otworzyć szkoły mistrzostwa sportowego m.in. Orlen Wisła Płock czy Łomża Vive Kielce, które są najlepszymi drużynami w naszym kraju. Dzięki temu szkoły sportowe są powiązane z klubem, więc nie będzie dylematu o pozostaniu w dawnym klubie czy o możliwości przeniesienia się do szkoły sportowej. Chcąc podnosić umiejętności i rywalizować z najlepszymi w kraju jak i poza nim, trzeba zdecydować się na wybór szkoły sportowej połączonej z klubem. Dla zawodników z mniejszych miejscowości może się to równać z mieszkaniem w internacie, który szkoły posiadają tylko dla swoich zawodników. W takim przypadku dojrzewanie przyjdzie jeszcze szybciej, ale nie ma w tym nic złego.