Czy są odpowiednie predyspozycje fizyczne do grania w piłkę ręczną?

Każdy sport rządzi się swoimi prawami i w każdym z nich wymagane są od nas inne predyspozycje i parametry fizyczne. Chcąc grać w koszykówkę czy siatkówkę, na pewno musimy być obdarzeni wzrostem oraz dobrym przygotowaniem górnych partii ciała, które pomogą nam w kontakcie z przeciwnikiem pod koszem. Siatkówka jest grą bezkontaktową, ale to nie zwalnia zawodników od mocnego, fizycznego przygotowania. W piłkę nożną mogą grać niscy, wysocy, ale w tym sporcie wydolność i budowa fizyczna na naprawdę ogromne znaczenie. A jak sprawa ma się w piłce ręcznej? Czy są odpowiednie predyspozycje i parametry fizyczne, które pomogą zawodnikom uprawiać ten sport? Sprawdźmy to!

Piłka ręczna jest uważana za sport dla prawdziwych twardzieli, w którym co chwila dochodzi do mocnego kontaktu z przeciwnikiem. Dlatego trzeba być odpowiednio przygotowanym, aby móc co tydzień grać twardo i rywalizować z najlepszymi. Jak we wszystkich sportach drużynowych każdy ma przydzieloną pozycję na boisku i w piłce ręcznej jest tak samo tylko, że to predyspozycje fizyczne niejako przydzielają twoje miejsce podczas meczu. Może zaczniemy od bramkarza, od którego wymaga się niesamowitej rozciągliwości swojego ciała, a wiadomo, że gdyby miał trochę za dużo kilogramów, to jego gibkość, szybkość byłaby na mniejszym poziomie, co znacznie utrudniałoby mu bronienie rzutów.

Teraz przejdziemy do pozycji, na której każdy kilogram się liczy, czyli na pozycji obrotowego. Dobry obrotowy cechuję się wzrostem, ponieważ często dogrywane są mu wysokie piłki, które musi złapać oraz kilogramami, które muszą mu pomóc w walce z obrońcami. Oczywiście nie mówimy tutaj o żadnej nadwadze, ponieważ na te kilogramy składają się mięśnie i siła zawodnika. Teraz zerknijmy w stronę skrzydłowych, bo oni różnią się zdecydowanie swoimi predyspozycjami fizycznymi od reszty zespołu. Najczęściej skrzydłowy jest niższy, dzięki czemu jest bardziej zwrotny i z większą swobodą może mijać swoich obrońców. Warto dodać, że skrzydłowi są ustawieni szeroko przy końcowych liniach boiska, więc ich niższy wzrost oraz mniejsza tężyzna fizyczna pomaga im w sprawnym poruszaniu się na małej przestrzeni. Podsumowując, szczypiorniści nie mają jednej przypisanej postury fizycznej, która decyduję o tym czy mogą uprawiać ten sport. Na szczęście piłka ręczna jest na tyle elastyczna, że dosłownie każdy może spróbować swoich sił w tym sporcie.

Jedyną predyspozycję, jaką muszą mieć wszyscy zawodnicy, to gruba skóra, ponieważ w piłce ręcznej nie ma miękkiej gry i swoje w starciach fizycznych trzeba przecierpieć. Często szczypiorniści wychodzący na parkiet są mocno poobijani po ostatnich meczach, jednak to pokazuję, że ten sport jest jedynie dla prawdziwych mężczyzn, którzy niejednokrotnie z zaciśniętymi zębami musieli wychodzić na mecz, licząc się z tym, że po spotkaniu dojdzie kilkanaście nowych siniaków. Piłkę ręczną można cenić za jej uniwersalność i brak przypisanego jednego typu zawodnika. Niższy, wyższy, chudszy, grubszy każdy znajdzie miejsce dla siebie, aby uprawiać tę dyscyplinę.