Czy kobiety są lepsze w piłce ręcznej?

Od kilku lat reprezentacja Polski kobiet i mężczyzn ze zmiennym szczęściem rywalizuje na arenie międzynarodowej zarówno w rozgrywkach klubowych jak i międzynarodowych. Rekordzistą pod względem występów w męskiej reprezentacji jest Sławomir Szmal, który zanotował w biało-czerwonej reprezentacji dwieście dziewięćdziesiąt osiem występów , natomiast w reprezentacji kobiet rekord należy do lewoskrzydłowej grającej na co dzień w barwach MKS Zagłębia Lubin, Kingi Grzyb, w liczbie dwustu sześćdziesięciu sześciu występów. Z kolei najwięcej bramek w biało-czerwonych barwach na arenie międzynarodowej zanotowała Karolina Kudłacz- Gloc zdobywając dziewięćset sześćdziesiąt dwie bramki, druga w zestawieniu była Grzyb, z liczbą siedmiuset dwudziestu ośmiu bramek, a podium zamyka Mirella Mierzejewska, która zdobyła sześćset dziewięćdziesięciu czterech goli.

Do największych sukcesów żeńskiej reprezentacji narodowej, należy czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Serbii w 2013 roku, kiedy to w półfinale przegrały w gospodyniami z Serbii 18:24. Podobny wynik osiągnęły także w Danii w 2015 roku, kiedy to w półfinale musiały uznać wyższość reprezentantek Rumunii 22:31. Tak dobry wynik dawał nadzieję na sukces na turnieju o mistrzostwo świata w Niemczech w 2017 roku, lecz nie udało im się nawet wyjść z grupy, w której mierzyły się z reprezentacją Szwecji, Norwegii, Argentyny, Węgier i Czech, gdzie zajęły ostatecznie piąte miejsce, z powodu porażki z Czechami 25:29 i ostatecznie zostały sklasyfikowane na turnieju na siedemnastym miejscu, dzięki wygranej z Brazylią 29:27. Nowym mistrzem Polski żeńskiej PGNIG Superligi kobiet są piłkarki MKS Zagłębia Lubin, po raz pierwszy od 10 lat przerwały hegemonię MKS Perły Lublin i Vistal SPR Gdynia. 

Dla kontrastu męska reprezentacja w ostatnim czasie nie zanotowała żadnych większych sukcesów, ich największym osiągnieciem jest srebrny medal na mistrzostwach świata w 2007 roku, oraz brązowe medale w mundialu w roku 2009 oraz 2015. Najwięcej goli na mistrzostwach świata strzelił dla męskiej reprezentacji Tomasz Tłuczyński, zdobywając sto trzydzieści pięć bramek, tym samym wyprzedza Mariusza Jurasika , który zanotował sto osiemnaście bramek. W ostatnim czasie większe sukcesy odnosi klubowa piłka ręczna, szczególnie VIVE Kielce, które w ostatnim czasie triumfowało w klubowych rozgrywkach Ligi Mistrzów. Mimo to o sile klubowego szczypiorniaka decydują w głównej mierze obcokrajowcy, dla których rozgrywki PGNIG Superligi, są przystankiem w dalszej międzynarodowej karierze.

Konkludując, trudno jednoznacznie wskazać czy kobiety są lepsze w piłce ręcznej od mężczyzn. Lata świetności tej dyscypliny już dawno w Polsce minęły, obecnie najpopularniejszymi sportami są piłka nożna i piłka siatkowa, gdzie największe sukcesy na arenie międzynarodowej odnoszą przede wszystkim mężczyzni. Szczypiorniak przestał być też już tak chętni oglądany jak kiedyś, głównie z racji na fakt że najlepsi zawodnicy grają w klubach zagranicznych, których mecze nie są pokazywane w rodzimej telewizji.