Sezon 1993/1994 – Puchar Polski

 

Puchar Polski 1993/94

 

Szczebel makroregionalnyPuchar Polski w sezonie 1993/94 rozpoczął się od turnieju na szczeblu makroregionalnym. Wystąpiło sześć zespołów (w tym dwa Startu), które podzielono na dwie grupy. W pierwszej, która swoje mecze rozgrywała w hali AWF Gdańsk, najlepsza okazała się ekipa gospodyń, AZS AWF Gdańsk. Wygrała kolejno z MKS Słupią (38:20) i Startem I (35:18), przy czym w tej ostatniej drużynie grały w przeważającej większości juniorki. W trzecim meczu tej grupy Słupia pokonała Start I 23:20.
Z kolei druga grupa walczyła w hali na Przymorzu w Gdańsku. Tam najlepszy był Start II Elbląg (wystąpiły w nim najlepsze zawodniczki bez Ejsmont i Czapko). Elblążanki zdeklasowały AKS Gdynia 42:12 i Start Gdańsk 31:20.
Zwyciężczynie grup zmierzyły się w finale. Stawką tego meczu był awans do półfinału ogólnopolskiego tych rozgrywek. Lepsze okazały się elblążanki, które pokonały „akademiczki” 23:14. Zaczęło się od trzech celnych trafień Startu, ale gdańszczanki szybko zniwelowały przewagę do jednej bramki. W dalszej części dukrotnie był remis, ale Start do przerwy prowadził 11:9. Po przerwie na parkiecie dominowały zawodniczki Startu, które powiększały przewagę i wygrały całe spotkanie.
AZS AWF Gdańsk – Start II Elbląg 23:14 (11:9)
Skład Startu: Bartnicka, Wasilewska- Budzyńska 3, Kownacka 7, Apanowicz 2, Siczkowa 3, Dulęba 1, Garwacka 1, Margol 4, Szklarczuk 2.

Półfinał

W półfinale elblążanki w pierwszym meczu dwumeczu zagrały z Zagłębiem w Lubinie. Świeżo upieczone mistrzynie Polski, nieco odpuściły. Przegrały 18:20. Nie można było wykluczyć, że była to koleżeńska przysługa wobec lubinianek, ponieważ kierownictwo wielosekcyjnego Zagłębia nie ukrywało zamiaru rozwiązania sekcji piłki ręcznej kobiet. Zwycięstwo nad mistrzyniami było argumentem przeciwko takiemu pomysłowi.
Rewanż rozegrano w Elblągu przy 400-tu osobowej publiczności. Początek meczu nie był po myśli gospodyń. Błaszkowska trafiła z karnego w słupek. W 8 min. Zagłebie prowadziło 3:2. Start szybko wszedł we właściwy rytm i w 14 min. prowadził 8:3. Kiedy w 39 min. wyróżniająca się bramkarka Startu Wasilewska pokonała rzutem przez całą salę Kozłowską, na tablicy wyników było już 19:9. Od tej pory elblążanki oszczędzały siły przed turniejem finałowym. Weekendowa publiczność po ostatnim gwizdku skandowała „Start z Pucharem Polski”.

Zagłębie – Start 20:18 (9:9)
Start – Zagłębie 25:18 (12:7)

Skład Startu: Bedenak, Wasilewska 1- Budzyńska 7 i 4, Ejsmont 6 i 7, Kownacka 0 i 5, Garwacka 1 i 2, Margol 1 i 1, Szklarczuk 1 i 0, Czapko 1 i 2, Apanowicz 3, Wiśniewska.

Turniej finałowy

Po zwycięstwie nad Zagłębiem Lubin nadszedł czas na finał. W dniach 20-22.05 1994 roku w Toruniu odbył się decydujący turniej. Wystartowały w nim Start Elbląg, Piotrcovia Piotrków Trybunalski, Montex Lublin i Zgoda Ruda Śląska.
W pierwszym turniejowym meczu Piotrcovia pokonała Zgodę 38:19.
Start zmierzył się z Montexem. Było to dramatyczne spotkanie. Lublinianki prowadziły w 23 min. 6:11. Po wznowieniu gry elblążanki dążyły do wyrównania i przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, nie przychodziło to łatwo. W 54 min. Montex prowadził 17:18, lecz końcówka należała do ambitnie walczących elblążanek.
Start – Montex 20:19 (9:11)
Najwięcej bramek dla Startu: Ejsmont 7, Garwacka i Czapko po 3.
W kolejnym spotkaniu Piotrcovia pokonała Montex 27:24 (15:8). I czekała na decydujące starcie ze Startem. Elblążanki znając wynik jaki osiągnęła Piotrcovia, starały się odnieść
zwycięstwo nad Zgodą jak najmniejszym wysiłkiem. I wygrały, kontrolując przebieg spotkania.
Start – Zgoda 25:24 (12:11)
Najwięcej bramek dla Startu: Budzyńska 8, Ejsmont i Czapko po 4, Wiśniewska 3.

W wielkim finale spotkały się dwie najlepsze drużyny sezonu, mistrz- Start i wicemistrz- Piotrcovia.
Taktyka elbląskich szkoleniowców polegała na uważnej obronie i dynamicznych akcjach w ataku z wypracowaniem pozycji do oddania rzutu. Przyniosło to oczekiwane efekty, bo w 18 min. Start prowadził 10:4. Do końca elblążanki nie pozwoliły Piotrcovii zdobyć bramki, same aplikując im dodatkowo 7 trafień. O różnicy w poziomie gry świadczył fakt, że Piotrcovia piątą bramkę zdobyła dopiero w 34 minucie. Na niewiele zdało się to trafienie ponieważ Start prowadził już 20:5 i było po meczu. Do końca spotkania elblążanki z uśmiechem na twarzy „bawiły się w piłkę ręczną” z Piotrcovią. Po mistrzostwie nadszedł czas na Puchar dla Startu.

Start – Piotrcovia 27:22 (17:4)
Skład Startu: Bedenak, Wasilewska- Wiśniewska 2, Budzyńska 1, Kownacka 4, Apanowicz 1, Garwacka 2, Margol 0, Szklarczuk 3, Ejsmont 12, Czapko 2.

Wyróżnienia organizatorzów i szkoleniowców:
Najlepsza zawodniczka – Anna Ejsmont (Start)
Najlepsza bramkarka – Bedenak (Start)
Najlepsze strzelczynie – Anna Ejsmont i Bogusława Szulc (Zgoda) – po 24 bramki.